Батьківська пошта

Як оцінювати шкільні успіхи своїх дітей

Правило 1. Заспокойтесь. Пам’ятайте, що спілкуватися в люті, роздратуванні - все одно, що включити в автомобілі „газ” і натиснути на гальма.

Правило 2. Не поспішайте. Старий, вічний педагогічний гріх. Ми очікуємо від дитини все і зараз. Нам потрібно, щоб дитина вчилася сьогодні добре, ми примушуємо її – вона вчиться, але стає зубрилкою і ненавидить учіння, школу, а може й ... вас.
Правило 3. Безумовна любов. Ви любите свою дитину, незважаючи на її успіхи у школі. Вона відчуває вашу любов і це допомагає їй бути впевненою в собі і подолати невдачі.

Правило 4. : не бийте лежачого. Двійка, а для когось і сімка – достатнє покарання, тому недоцільно двічі карати за одні і ті ж помилки. Дитина очікує від батьків не докорів, а спокійної допомоги.
 Правило 5. : щоб позбавити дитину недоліків, намагайтеся вибрати один – той, якого ви хочете позбавитися найбільше, і говоріть тільки про нього.
 Правило 6. : вибирайте найголовніше, порадьтеся із дитиною, почніть з ліквідації тих шкільних труднощів, котрі найзначущіші для неї самої.
 Правило 7. : головне : хваліть – виконавця, критикуйте – виконання. Дитина схильна будь-яку оцінку сприймати глобально, вважати, що оцінюють всю її особистість. У ваших силах допомогти відокремити оцінку її особистості від оцінки її роботи.
 Правило 8. – найважче : оцінка повинна порівнювати сьогоднішні успіхи дитини з її власними вчорашніми, а не тільки з державними нормами оцінювання та неуспіхами сусідського Івана.
 Правило 9. : не скупіться на похвалу; будуючи стосунки з власною дитиною, не орієнтуйтеся тільки на шкільні оцінки.
 Правило 10 : виділіть у морі помилок острівок успіху, на якому зможе триматися укорінюватися дитяча віра в себе і в успіх своїх навчальних зусиль.
 Правило 11 : ставте перед дитиною найбільш конкретні та реальні цілі, і вона спробує їх досягти.
 Правило 12 : не рвіть останню нитку. Досить часто дорослі вимагають, щоб до занять улюбленою справою (хобі) дитина виправила свою успішність у навчанні. Якщо ж в дитини є хобі, галузь живого інтересу, то її треба не забороняти, а всіляко підтримувати, бо це та ниточка, за яку можна витягнути дитину до активного життя у навчанні.

 Для того, щоб усі правила виявились ефективними, необхідно їх об’єднувати: дитина повинна бути не об’єктом, а співучасником власної оцінки, її слід навчити самостійно оцінювати свої досягнення.

Рекомендації батькам

    1. Сприяйте роботі своїх дітей і постійно контролюйте її.

 2. Визначте постійне місце дитини, де б зручно було б виконувати домашнє завдання, читати книжки, газети. Світло повинно падати на книгу або зошит із лівого боку.

 3. Стежте, щоб дитина вчасно приходила до школи та своєчасно поверталася. Контролюйте, чи не було пропусків уроків, запізнень без поважних причин.

4. Вимагайте, щоб дитина починала виконувати уроки у передбачений режимом час. Після кожних 50 хвилин занять - 10 хвилин відпочинку.

 5. Не відривайте дитину від роботи під час виконання домашнього завдання.

6. Перевіряйте виконані письмові роботи, нехай дитина розповість вивчене своїми словами, відповість на запитання.

 7. Щоденно продивляйтесь щоденник дитини.

 8. Виховуйте любов до навчання та школи, повагу до вчителя, старших.

9. Не критикуйте при дітях учителя, школу; про помічені недоліки в роботі вчителя, школи кажіть самому вчителеві, директорові школи.

10. Частіше розмовляйте з дитиною про те, що було в школі цікавого, що заважає її краще вчитися, дайте поради, поділіться досягненнями у своїй роботі.

11. Один – два рази на місяць відвідуйте школу, розмовляйте з учителями, класними керівниками.

12. Обов`язково відвідуйте всі батьківські збори.

 13. Не посилайте дітей купувати цигарки та спиртні напої.

 14. Привчайте дитину слухати музику, читати художню літературу, виховуйте інтерес до образотворчого мистецтва, фізкультури.


Поради батькам

  •  Більшість батьків замислюються, чи правильно вони себе поводять з дитиною. Звичайно, немає ідеальних батьків. Усі вони мають труднощі й іноді не впевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що треба зробити аби діти поводилися добре? 
  • Скористайтеся нашими порадами.

  1.  Подавайте дітям приклад хорошої поведінки
  2. Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка – приклад для наслідування.
  3. Змінюйте оточення, а не дитину
  4. .Краще тримати цінні, крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, аніж потім карати дітей за їхню природну цікавість.
  5. Висловлюйте свої бажання позитивно
  6. Кажіть дітям, чого Ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ бажаєте. Висувайте реальні вимоги
  7. Запитуйте себе, чи відповідають Ваші вимоги віку дитини, ситуації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпимими до маленьких та хворих дітей.
  8. Не надавайте надто великого значення заохоченням і покаранням
  9. В міру дорослішання дитини покарання і заохочення стають все менш результативними. Пояснюйте причину, яка впливає на Ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими – використовуйте тактику переключення уваги.
  10. Обирайте виховання без побиття та крику
  11. На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться: щоразу Ви змушені бити все з більшою силою, щоб досягти бажаного результату. Крик або постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру.
  12. Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших.

Факти, що можуть Вас здивувати…

1. Діти часто не розуміють, чому їх покарано

  -  Дослідження доводять, що вимоги дорослих часто видаються дітям незрозумілими. Пам’ятайте, коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.
    - Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір. Не сперечайтеся з дітьми про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що їсти. Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що Ви її постійно контролюєте.
2.  Діти мають право на позитивне ставлення до себе
    - Уряд України зобов’язався дотримуватись принципів Конвенції Організації Об’єднаних Націй з прав дитини. В ній виголошено, що діти мають права, одним з яких є право на захист від будь-яких форм фізичного і психічного насильства та навмисного приниження.
3.  Десять кроків, щоб стати кращими батьками
 - Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини. Батьківська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.
  - Прислуховуйтесь до того, що говорить Ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.
  - Всі взаємостосунки, в тому числі й ті, що будуються на любові й довірі, потребують певних обмежень. Батьки самі мають визначити ці обмеження для дітей. Пам’ятайте, що порушення дітьми будь-яких обмежень є для них природним процесом пізнання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Діти почуваються більш безпечно, коли батьки також дотримуються визначених ними обмежень.
  - Сміх допомагає розрядити напружену ситуацію. Часом батьки бувають занадто серйозними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Вмійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміх при кожній нагоді.
 - Намагайтесь побачити світ очима Вашої дитини і зрозуміти її почуття. Пригадайте, як Ви почувалися. Коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався Вам світ дорослих, коли в Вами чинили несправедливо.
 - Хваліть і заохочуйте дитину. Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре, й заохочуйте докладати зусиль для цього. Хваліть її за хорошу поведінку.
 - Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого. Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рішень, особливо тих, що стосуються її. Прислухайтеся до думки дитини. Якщо Ви змушені сказати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином Ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.
 - Плануйте розпорядок дня дитини. Малі діти почуватимуться більш безпечно, якщо дотримуватимуться чіткого розпорядку дня.
 - У кожній сім’ї є свої правила. Будьте послідовними і їх дотриманні, про намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил маленькими дітьми. Діти можуть бути введені в оману, якщо одного дня правило виконується, а іншого – відміняється.
 - Не забувайте про власні потреби! Коли батьківство починає надто нагадувати важку працю, і ви відчуваєте, що Вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише собі. Робіть те, що приносить Вам задоволення. Якщо Ви розумієте, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дитину, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.
(за матеріалами Фонду “Нічиї діти” (Польща), розроблених на основі NSPCC публікації “Як стати кращими батьками”, Лондон, 2002).



РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ 
«ЯК ЗРОБИТИ ІНТЕРНЕТ БЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАС ТА ВАШИХ ДІТЕЙ»

 

         ІНТЕРНЕТ СПРИЯВ ШВИДКОМУ СТРИБКУ У СФЕРІ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА. АЛЕ РАЗОМ ІЗ ТИМ ЦЕЙ РЕСУРС МІСТИТЬ БАГАТО РИЗИКІВ. ДІЗНАЙТЕСЬ ПРО 6 ПРАВИЛ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВАМ ЗАХИСТИТИ СВОЮ ДИТИНУ ВІД НЕБЕЗПЕК В ІНТЕРНЕТІ.
 1. РОЗМІСТІТЬ КОМП’ЮТЕР У КІМНАТІ, ЯКУ ВИКОРИСТОВУЮТЬ УСІ ЧЛЕНИ РОДИНИ.
ІНОДІ ДІТИ ТРИМАЮТЬ У СЕКРЕТІ ТЕ, ЩО ВОНИ КОРИСТУЮТЬСЯ ІНТЕРНЕТОМ. ВОНИ МОЖУТЬ НЕ БАЖАТИ ТОГО, АБИ ЇХ БАТЬКИ БУЛИ У КУРСІ ЇХ ДІЙ В МЕРЕЖІ. ВАЖЛИВО НЕ РЕАГУВАТИ ДОСИТЬ ЕМОЦІЙНО, А ЗРОБИТИ ВСЕ МОЖЛИВЕ, АБИ ЗНЯТИ ЦЮ ПСИХОЛОГІЧНУ НАПРУГУ.
ОБГОВОРЮВАТИ МОЖЛИВІ ТРУДНОЩІ ЛЕГШЕ, КОЛИ КОМП’ЮТЕР ЗНАХОДИТЬСЯ У СПІЛЬНІЙ КІМНАТІ. КРІМ ТОГО, ВИ МОЖЕТЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ ІНТЕРНЕТ РАЗОМ ІЗ ДИТИНОЮ. ТАКИМ ЧИНОМ, РОЗМОВИ ПРО ІНТЕРНЕТ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ЙОГО ВИКОРИСТАННЯМ СТАНУТЬ ПОВСЯКДЕННОЮ ЧАСТИНОЮ ВАШОГО РОДИННОГО ЖИТТЯ.
2. ВИКОРИСТОВУЙТЕ БУДИЛЬНИК ДЛЯ ОБМЕЖЕННЯ ЧАСУ, ЯКІЙ ДИТИНА ПРОВОДИТЬ В ІНТЕРНЕТІ.
ЗАЗДАЛЕГІДЬ ПОГОДЬТЕ ТРИВАЛІСТЬ ПЕРЕБУВАННЯ В ІНТЕРНЕТІ.
БАЖАНО ВИЗНАЧИТИ ЧАС ПЕРЕБУВАННЯ ДІТЕЙ В ОН-ЛАЙНІ. ЧАС, ПРОВЕДЕНИЙ ЗА КОМП’ЮТЕРОМ, НЕОБХІДНО ОБМЕЖИТИ ДЛЯ ТОГО, АБИ НЕ НАНЕСТИ ШКОДУ СТАНУ ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ. ІГРОВА КОМП’ЮТЕРНА ЗАЛЕЖНІСТЬ СТАЛА ВЕЛИКОЮ ПРОБЛЕМОЮ У ВСЬОМУ СВІТІ.
ОБГОВОРІТЬ ЧАС ПЕРЕБУВАННЯ ДИТИНИ В ІНТЕРНЕТІ ТА ДОМОВТЕСЬ ПРО ВИКОРИСТАННЯ БУДИЛЬНИКА. ТАКИМ ЧИНОМ ВИ УНИКНЕТЕ МОЖЛИВИХ КОНФЛІКТНИХ СИТУАЦІЙ.
3. ВИКОРИСТОВУЙТЕ ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ ЗАХИСТУ: ФУНКЦІЇ БАТЬКІВСЬКОГО КОНТРОЛЮ В ОПЕРАЦІЙНІЙ СИСТЕМІ, АНТИВІРУС ТА СПАМ-ФІЛЬТР. 
ДЛЯ РОБОТИ ЗА КОМП’ЮТЕРОМ ЗОВСІМ НЕОБОВ’ЯЗКОВО ЗНАТИ ВСІ ЙОГО ФУНКЦІОНАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ. ЗАПРОСІТЬ СПЕЦІАЛІСТА, ЯКІЙ НАЛАШТУЄ ОПЕРАЦІЙНУ СИСТЕМУ ВАШОГО КОМП’ЮТЕРА ТА ПОКАЖЕ, ЯК ПРАЦЮВАТИ ІЗ БАТЬКІВСЬКИМ КОНТРОЛЕМ. КРАЩЕ ОДИН РАЗ ПОБАЧИТИ, АНІЖ БАГАТО РАЗІВ ПОЧУТИ. НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ У СЕБЕ ВДОМА КОМП’ЮТЕР, ЯКІЙ ТЕХНІЧНО Є НЕЗАХИЩЕНЕНИМ.
ТАКОЖ ВИ МОЖЕТЕ ПРОЙТИ ОН-ЛАЙН НАВЧАННЯ ТА НАВЧИТИСЬ НАЙБІЛЬШ ЕФЕКТИВНО ВИКОРИСТОВУВАТИ ФУНКЦІЇ БЕЗПЕКИ БРАУЗЕРА ТА САМОСТІЙНО НАЛАШТОВУВАТИ БАТЬКІВСЬКИЙ КОНТРОЛЬ.
ВСТАНОВІТЬ MICROSOFT SECURITY ESSENTIALS ЗАРАЗ, І ВАШ КОМП’ЮТЕР БУДЕ ЗАХИЩЕНИМ У РЕАЛЬНОМУ ЧАСІ ВІД ВІРУСІВ, ПРОГРАМ-ШПИГУНІВ ТА ІНШИХ ЗЛОВМИСНИХ ПРОГРАМ.
4. СТВОРІТЬ «СІМЕЙНІ ІНТЕРНЕТ-ПРАВИЛА», ЩО МІСТЯТЬ ПРАВИЛА ОНЛАЙН-БЕЗПЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ. 
ДІТИ НАВЧАЮТЬСЯ ШЛЯХОМ ЕКСПЕРИМЕНТУВАННЯ. ЯКЩО ВИ ЗАЦІКАВЛЕНІ У ТОМУ, АБИ ВАША ДИТИНА НАВЧАЛАСЬ НЕ НА СВОЇХ ВЛАСНИХ ПОМИЛКАХ — ЯКОМОГА ЧАСТІШЕ ОБГОВОРЮЙТЕ ТЕМИ, ПОВ’ЯЗАНІ ІЗ ІНТЕРНЕТОМ. ВИ МОЖЕТЕ РОЗКАЗАТИ, НАПРИКЛАД, ПРО ДОСТОВІРНІСТЬ ІНФОРМАЦІЇ, РОЗТАШОВАНОЇ В МЕРЕЖІ. ТАК ВИ НЕВИМУШЕНО СТВОРИТЕ СВОЇ «РОДИННІ ПРАВИЛА» ІНТЕРНЕТ-БЕЗПЕКИ. ТРАДИЦІЇ, НОРМИ ТА ПРАВИЛА, ЯКІ ЗАКРІПИЛИСЬ У РОДИНІ — ДОВГОВІЧНІ.
5. ПРОВОДЬТЕ БІЛЬШЕ ЧАСУ ІЗ ДИТИНОЮ. ВСІЛЯКО ЗАОХОЧУЙТЕ ОБГОВОРЕННЯ ТЕМ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ІНТЕРНЕТОМ.
 В ЖИТТІ КОЖНОГО ТРАПЛЯЮТЬСЯ ПОМИЛКИ. НЕМАЄ ПОТРЕБИ СПРИЙМАТИ ПОМИЛКИ ДІТЕЙ ЯК ЖИТТЄВУ ПРОБЛЕМУ. БУДУЙТЕ ДОВІРЛИВІ СТОСУНКИ ЗАДЛЯ ТОГО, АБИ БУТИ ВПЕВНЕНИМИ, ЩО У БУДЬ-ЯКІЙ СИТУАЦІЇ ДИТИНА ЗВЕРНЕТЬСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ САМЕ ДО ВАС. ЩОБ НЕ СТАЛОСЬ, ВАША ДИТИНА ПОВИННА БУТИ ВПЕВНЕНОЮ, ЩО У БУДЬ ЯКІЙ СИТУАЦІЇ ВОНА МОЖЕ РОЗРАХОВУВАТИ НА ВАШУ ПІДТРИМКУ ТА ПРИЙНЯТТЯ. ГАРНИЙ РЕЦЕПТ ПОБУДОВИ ДОВІРЛИВИХ ВІДНОСИН — ЩОДЕННЕ СПІЛКУВАННЯ ТА СПІЛЬНЕ ПРОВЕДЕННЯ ВІЛЬНОГО ЧАСУ. В НЕВИМУШЕНІЙ СИТУАЦІЇ НАБАГАТО ЛЕГШЕ ОБГОВОРЮВАТИ «СКЛАДНІ» ПИТАННЯ.
6. НАВЧАЙТЕ ДІТЕЙ КРИТИЧНО СТАВИТИСЯ ДО ІНФОРМАЦІЇ В ІНТЕРНЕТІ І НЕ ПОВІДОМЛЯТИ КОНФІДЕНЦІЙНІ ДАНІ ОН-ЛАЙН. 

ПОВІДОМТЕ ДИТИНІ, ЩО ПРАКТИЧНО КОЖЕН МОЖЕ СТВОРИТИ СВІЙ САЙТ, І ПРИ ЦЬОМУ НІХТО НЕ МОЖЕ ПРОКОНТРОЛЮВАТИ ДОСТОВІРНІСТЬ ІНФОРМАЦІЇ, РОЗТАШОВАНОЇ НА ТАКОМУ САЙТІ. НАВЧІТЬ ДИТИНУ ВИКОРИСТОВУВАТИ ІНФОРМАЦІЮ ІЗ РІЗНИХ ПЕРЕВІРЕНИХ ДЖЕРЕЛ.






Немає коментарів:

Дописати коментар